Výtahy – často kladené otázky

Protože pochopilně často padají kolem výtahu ty samé dotazy, zkusíme je zde shrnout:

  1. Je pro nás namáhavé chodit do n-tého patra, kdy bude výtah v provozu?
    Schválení provozu výtahu podléhá kontrole a potvrzení provozuschopnosti od několika státních úřadů a institucí. Kde to bylo možné, byly zahájeny kroky ke schválení najednou více instutucemi, ale možné to není ve všech případech. Kolaudaci pro nás zajišťujě profesionální firma se stavební odborností, termín ale nemohou přesně určitě, neb každý státní orgán má jiné lhůty.
  2. Nemůže začít proces schvalování vchodu 321 dříve?
    Vchod 321 je již v procesu schvalování, protože jeho rekonstrukce začala dříve a byl dodán včas. Vchod č. 322 nemá také skluz v dodávce a začne jeho schvalování poslední týden v červnu.
  3. Svítí v šachtě LED světla, nestojí to příliš peněz?
    Světla jsou naistalována, aby výtah splnil normy. Světla si vypínají technici a až bude plně v provozu, budou normálně vypnuta. Nyní je ale nechávají zapnutá dle potřeby.
  4. Nad dveřmi výtahu rozsvěcují LED žárovky, proč?
    Na chodbách není při zataženém počasí dostatek světla. Při revizi a měření osvitu lux-metrem proto bylo rozhodnuto, že je nutné nainstalovat dodatečné osvětlení. Se společnosti Schindler budeme ještě optimalizovat aktivaci (teď na to není čas).
  5. Není možné zprovoznit výtah bez kolaudace?
    Zákony hovoří jasně a výtah je zařízení, které je potřeba před uvedením do provozu náležitě zkontrolovat a jeho provoz musí schválit hned několik státních orgánů. Pokud by byla na něm závada, může dojít ke zranění osob. To jistě nikdo nechce.
  6. Nemůže být kolaudace urychlena?
    Možnosti urychlení můžeme/budeme řešit s odborem stavebního úřadu. Úřad ale nedovolí výtah zprovoznit, dokud nebudou splněny všechny nutné podmínky pro uvedení do bezpečného provozu.
  7. Nikdo nechápe, jak v těžké situaci bez výtahu jsme. Proč se výtah měnil?
    Vaši situaci plně chápeme a je nám to líto. Na druhou stranu Výtah jsme vyměnit museli, protože na ten starý už chyběly náhradní díly a při větší závadě hrozilo jeho odstavení. Pak bychom nečekali jen na výměnu a kolaudaci, ale i na jeho výrobu a stavební povolení, což zabralo cca 10 měsíců samo o sobě. Tzn. v takovém případě bychom byli bez výtahu přes rok.
  8. Bude nový výtah větší?
    Velikost výtahu byla jedním ze základních požadavků. Výtahová šachta v panelovém domě má v podstatě neměnnou velikosti, proto jsme vybrali výtah, který byl ze všech nabídek nejlépe optimalizován pro danou šachtu, tzn. největší z možných.